fbpx
Політика
Гонтарева, наче дроворуб, “зачищає” банківську систему під олігархів – екс-голова ради НБУ

В Україні відбувається перерозподіл банківського капіталу як одна зі структурних ланок “реолігархізації” економіки. Таку думку в інтерв`ю газеті “Дзеркало тижня. Україна” висловив економічний радник Л. Кучми (1994-2004 рр.), голова Ради НБУ і Національного інституту стратегічних досліджень (2000-2005 рр.) професор Анатолій Гальчинський.

За його словами, новий цикл приватизації в умовах здебільшого штучного знецінення інструментами девальвації виробничих активів — складова ланка цього процесу.

“Банківський нагляд, а це одна з основних функцій НБУ, по своїй суті не має нічого спільного з міліцейськими повноваженнями. Коли на офіційному рівні заявляють, що “план зачищення” реалізовано, а це понад 60 банків — майже кожен третій, що в нас більш як тисяча банкірів має заплямовану репутацію, про який авторитет банківської системи (а це основа основ її дієздатності), то про що тут можна говорити? Але ж ідеться про “червоногвардійські атаки” стосовно найбільш чутливої та водночас найбільш значущої життєзабезпечувальної системи економіки. Регулятор не повинен виступати в ролі дроворуба — рубати все з плеча. Не думаю, що цього не розуміють керівники НБУ. У чому ж причина?”, – запитує експерт.

“Хотів би помилятися, але, як мені це бачиться, йдеться про домінанти приватного інтересу, про перерозподіл банківського капіталу як однієї зі структурних ланок реолігархізації економіки. Новий цикл приватизації за умов багато в чому штучного знецінення інструментами девальвації виробничих активів — складова ланка цього ж процесу. Поки що можна говорити лише про передумови реолігархізації, але ця тенденція проглядається з усією очевидністю. Важливо попередити подібне. Буде дуже сумно, якщо НБУ виявиться системоутворюючою ланкою цього процесу”, – заявив Гальчинський.

За його словами, механізми “зачистки” ув`язуються НБУ з порушеннями банківського законодавства. “Із цим справді потрібно боротися. Це функція НБУ. Але давайте й у цих питаннях опустимося на землю-матінку. За умов повного розбалансування економічної системи, більш ніж триразової девальвації гривні й відповідного знецінення активів суб`єктів господарювання, у тому числі й банків, казати про стерильність банківських трансакцій можуть тільки чистоплюї. Не йдеться про кримінал — це питання правоохоронних органів”, – розповів екс-глава НБУ. На його думку, ініціатива концентрації банківської системи повинна виходити не зверху — від регулятора, а знизу — від ринку.

“До останнього часу ринок, я говорю зараз далеко не тільки про Україну, формував попит не лише на великі, а й на середні та малі банківські установи. Ми не є винятком у цьому — йдеться про типову для умов інтенсифікації ринкових відносин ситуацію. Із цим не можна не рахуватися. Подивіться, що в зв`язку з цим відбувається. У НБУ не кажуть про банки, які за умов кризи вдалося поставити на ноги, попередити банкрутство. Але ж це головне в банківському нагляді, який у цивілізованому світі невіддільний від функції ЦБ — кредитора останньої інстанції. А у нас — протилежне: основоположний принцип нагляду “допомогти” культивується як принцип “прибрати”, – заявив Гальчинський в інтерв`ю.

Джерело.