Політика
DW: Українським чиновникам загрожує масштабне скорочення

З 1 травня в Україні вступає в дію закон “Про державну службу”, в кінці минулого року прийнятий Верховною Радою.

Відповідно до закону 260-тисячну армію українських держслужбовців почнуть поступово скорочувати. Її хочуть зменшити до 150 тисяч осіб, які будуть займатися розробкою та проведенням державної політики, отримуючи за це гідну зарплату.

“У нас є безліч людей, які не повинні бути держслужбовцями – бібліотекарі, водії, помічники, радники. Ці послуги, які треба переводити на аутсорсинг. Тому що ці люди не роблять нічого особливо важливого для держави, тільки отримують якісь пільги, ледь досиджують до кінця робочого дня і поспішають додому. Ми – бідна країна і не можемо собі дозволити обслуговуючий персонал в статусі держслужбовців “, – заявила DW голова підкомітету Ради з питань держслужби, держбудівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, депутат від фракції “Батьківщина” Олена Шкрум.

Разом з іншими колегами вони домоглася закріплення в законі норми, згідно з якою для отримання статусу держслужбовця необхідно пройти серйозний конкурсний відбір.

Хто і що втрачає?

За новим законом статус держслужбовця з 1 травня втратять ті особи, які приймаються на держслужбу не за конкурсом, а за політичними квотами. Це заступники міністрів, глава і члени Рахункової палати і Центральної виборчої комісії, голова РНБО.

Крім того, держслужбовцями перестануть бути помічники народних депутатів, суддів, працівники Нацбанку, представники патронатної служби, радники, прес-секретарі, а також працівники, які виконують функції з обслуговування держорганів, зокрема бібліотекарі, IT-фахівці, бухгалтери.

“Я в розпачі. Я працюю за такі мізерні гроші, а нас ще залишають без надії на майбутнє – отримувати нормальну пенсію держслужбовця – і без всіх соціальних бонусів, заради яких я прийшла сюди сім років тому”, – скаржиться 48-річна Тамара, секретар заступник голови райдержадміністрації одного з районів Києва. Таких як вона в Україні кілька тисяч, і всі вони трималися за свою роботу тільки через привілеї, які давав статус держслужбовця.

“Людей мотивувала працювати на держслужбі висока пенсія. Маючи стаж 10 або 20 років, вони отримували пенсію в розмірі 80-90% від зарплати на останньому місці роботи. Або її взагалі пенсія дорівнювала зарплаті працюючих держслужбовців. А ще тримало пільгове медичне обслуговування і відпочинок у відомчих санаторіях. Нам треба позбавлятися від цього радянського спадку “, – упевнений заступник голови правління Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук.

Зараз разом з втратою статусу держслужбовця губляться і всі ці привілеї. З 1 травня керівники повинні повідомити своїм підлеглим, яких торкнувся новий закон, про зміну умов праці. І у тих є шістдесят днів, щоб визначитися, що робити далі – чи залишатися працювати на нових умовах, або звільнятися. При цьому в прикінцевих положеннях закону є норма про те, що заробітна плата тих, хто захоче залишитися, не може бути меншою, ніж раніше.

Ті ж особи, хто на 1 травня 2016 вже має необхідний пенсійний стаж, можуть вийти на заслужений відпочинок з пенсією, розрахованою за старими правилами.

Читайте також: РАДА ПРИЙНЯЛА ЗАКОН, ЯКИЙ ДОЗВОЛЯЄ ЖІНКАМ ВИЙТИ НА ПЕНСІЮ В 55 РОКІВ ЗА НАЯВНОСТІ СТАЖУ 30 РОКІВ

Нові можливості

Експерти переконані, що втрата статусу держслужбовця відкриває додаткові перспективи для людей, які залишаться працювати в органах влади. “По-перше, ті, хто погодиться продовжувати працювати на державу без статусу держслужбовця, не повинні будуть подавати обов’язкову декларацію про свої доходи та доходи сім’ї. Вони також отримують можливість підробляти в інших місцях, займатися бізнесом, що заборонено держслужбовцям”, – пояснює експерт групи з реформування публічної адміністрації реанімаційне пакету реформ Микола Виговський.

Аналітики вказують на те, що позбавлення статусу держслужбовця кількох тисяч чиновників дозволяє сфокусувати реформу виключно на людях, які готові професійно займатися роботою в держапараті.

“Це дає можливість захищати від звільнення, навчати, підвищувати кваліфікацію посадових осіб, які будуть відбиратися за конкурсом на держслужбу. Щоб у разі реорганізації, політичних криз держава не втрачала цей людський капітал, а держапарат буде стабільно і професійно виконував свою роботу”, – вказує Віктор Тимощук.

Повернути назад

Разом з тим закон не передбачає створення системи, що допомагає адаптації тих, хто втратить статус держслужбовця і буде змушений звільнитися. Їм доведеться поповнити ряди безробітних. Це визнають і ті, хто лобіював прийняття нового закону. “У нас просто немає грошей, спеціальних програм і можливостей для перенавчання цих людей. Але ми змушені провести цю болючу реформу і залишити на держслужбі тільки кращих”, – наполягає Олена Шкрум.

Втім, не всім подобаються вступають в силу нововведення. У Верховній Раді вже зареєстровано два законопроекти про внесення поправок в новий закон. В одному пропонується повернути статус держслужбовця помічникам суддів, в іншому – помічникам народних депутатів.

“Це перш за все пов’язано з тим, що серед помічників-консультантів народних депутатів України багато високопрофесійних людей, які більшу частину свого життя віддали держслужбі. Тому необхідно дуже виважено поставитися до позбавлення їх цього статусу”, – наголошується в пояснювальній записці до законопроекту, внесеного групою народних депутатів з фракцій “Блок Петра Порошенка” і “Народний фронт”.

Джерело.

Реклама

Related Post

facebook