Політика
Чим загрожує “Фейсбуку” заборона “Однокласників” і “Вконтакте”

Найбільше серед тих, хто вирішив “всплакнуть и взгрустнуть” за свободою слова і якимось незбагненним чином пов’язав її з російськими соцмережами, мене здивував Юрий Касьянов.

Бідкання пана Юрія зводяться до того, що за забороною російських соцмереж Порошенко заборонить Facebook. І таким розумникам, як він і я, ніде буде писати красиві тексти.

Я переадресував цю проблему вірменському радіо, де мені сказали буквально таке:

“Успокойте господина Касьянова тем, что запрет “ВКонтакте” и “Одноклассников” угрожает Facebook и свободе слова в той же степени, как буйки на городском пляже в Киеве ограничивают свободу мореплаванья. А ограничительная линия в метро мешает свободе передвижения”.

На цьому можна було б і зупинитися. Але наведу кілька логічних та раціональних аргументів.

1. Якби українська влада хотіла обмежити користування “ВК” і “Одноклассников”, вона би ввела норми про адміністративну чи кримінальну відповідальність громадян за це. Натомість українська влада просто вивела за правове поле низку російських компаній та їх сервіси. Це дозволить обмежувати їх некорисний вплив на українців.

Якби українська влада хотіла обмежити користування “ВК” і “Одноклассников””, вона би ввела адміністративну чи кримінальну відповідальність за це

2. Наявність в якомусь секторі живої сили і техніки супротивника та навіть певні його військові приготування не обов’язково означають його перехід у наступ. Cвобода слова, критика, критиканство і навіть прояви сепаратизму у “ВК”, “Одноклассниках”, а так само і в “ФБ” не надто турбують владу. Сепари в соцмережах – це цікаве поле для досліджень.

А для опозиції влада вже давно придумала хитріші способи протидії – боти, “незалежних експертів та активістів”, які тролять і підривають довіру до справді незалежних експертів і активістів. Оце дійсно проблема. Суть у тому, що “ФБ” не становить загрози ні для нас, українців, ні для української влади, а радше є і для одних, і для інших корисним інструментом. То навіщо ламати свої інструменти?

3. Переживати за “ФБ” я не став би і зі значно прагматичніших і прозаїчніших причин. Власник Facebook може подзвонити Дональду Трампу, з яким дуже хоче поговорити Петро Порошенко. І оскільки Петро Порошенко не хоче говорити з Дональдом Трампом про свободу слова і “ФБ,” то він цього не спричинятиме.

Власник Facebook може подзвонити Дональду Трампу, з яким дуже хоче поговорити Петро Порошенко, але не про свободу слова

Плюс-мінус рік тому ми запрошували пана Юрія до нас на зустріч ветеранів і громадських активістів, де обговорювали “дєла наші скорбниє”. Ми намагались пояснити, що просто кричати нині мало, якщо хочемо системних змін в країні треба створювати масові громадські рухи і політичні партії.

Вислухавши все це, пан Юрій мудро зауважив, що дрони важливіші, встав і пішов. І я його в цьому не звинувачую, бо розумію, що дрони таки потрібні.

Тому давайте не плакати за Facebook та свободою слова. Вони можуть виявитися живучішими за нас і українську владу. А працювати в тих структурах, які покликані контролювати владу, бути їй реальною, а не декларованою в мережах, альтернативою.

І якщо пан Касьянов, як член якоїсь політичної партії, прийде до влади і знайде красивий спосіб боротися з російськими спецслужбами без заборон і контролю власного кібер-простору, ми уважно його вислухаємо.

А наразі підтримуватимемо владу, там де її дії видаються нам корисними, і критикувати, де вона не права. Останнє безперечно частіше.

Читайте також: Жахлива статистика: стали відомі наслідки скандального “закону Савченко”

Джерело.

Реклама

Related Post