Без рубрики
Чорнобильська катастрофа у фотографіях. Сьогодні 31-та річниця.

26 квітня 2017 року виповнюється 31 років, як сталася наймасштабніша техногенна катастрофа за весь час використання атомної енергетики. Аварія на Чорнобильській атомній електростанції.
Сьогодні 30-я річниця Чорнобильської катастрофи (фоторепортаж)

Згідно з архівними даними, 26 квітня 1986 року, вночі о 1:23 на четвертому енергоблоці ЧАЕС в результаті серії теплових вибухів був повністю зруйнований реактор. Значна кількість радіоактивних речовин потрапила в навколишнє середовище. Аварія розцінюється як найбільша у своєму роді за всю історію ядерної енергетики, як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком.

Після аварії на Чорнобильській АЕС з постраждалих районів було евакуйовано 116 тисяч людей, ще 230 тисяч було переселено із зараженої зони. З числа постраждалих внаслідок аварії померло 167 653 людей, серед них 2929 ліквідаторів. 83% постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи страждають на різні захворювання, а серед учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС – 92%.

Керівником ліквідації пожежі на ЧАЕС був генерал-майор внутрішньої служби Леонід Телятников. Саме його підрозділи прийняли на себе головний удар однієї з найстрашніших техногенних катастроф ХХ століття. На момент трагедії Телятников був начальником воєнізованої пожежної частини №2 по охороні Чорнобильської АЕС. І сам він, і його підлеглі, виконуючи свій професійний обов’язок, неодноразово піднімалися на дах 4-го енергоблоку, на позначку “70”. Пожежні ціною свого здоров’я і життя не дали полум’ю розповсюдитися на дах машинного залу і, таким чином, локалізували масштаби катастрофи. Леонід Телятников помер 2 грудня 2004 р. на 54-му році життя. Похований у Києві на Байковому кладовищі.

Існує принаймні два різні підходи до пояснення причини чорнобильської аварії, які можна назвати офіційними, а також декілька альтернативних версій різної міри достовірності. Спочатку провину за катастрофу покладали виключно, на персонал. Таку позицію зайняли Державна комісія, сформована в СРСР для розслідування причин катастрофи, суд, а також КДБ СРСР, що проводив власне розслідування. МАГАТЕ у власному звіті 1986 року також в цілому підтримало цю точку зору. Грубі порушення правил експлуатації АЕС, скоєні персоналом ЧАЕС, за цією версією, полягали в наступному: проведення експерименту будь-якою ціною, не дивлячись на зміну стану реактора; вивід з роботи справного технологічного захисту, який просто зупинив би реактор ще до того як він потрапив би в небезпечний режим; замовчання масштабу аварії в перші дні керівництвом ЧАЕС.

Проте в подальші роки пояснення причин аварії були переглянуті, у тому числі і в МАГАТЕ. Консультативний комітет з питань ядерної безпеки (INSAG) в 1993 році опублікував новий звіт, що приділяв більшу увагу серйозним проблемам в конструкції реактора. У цьому звіті багато висновків, зроблених в 1986 році, було визнано помилковими.

У сучасному викладі, причини аварії такі: реактор був неправильно спроектований і небезпечний; персонал не був проінформований про небезпеки; персонал допустив ряд помилок і неумисно порушив існуючі інструкції, частково через відсутність інформації про небезпеки реактора; відключення захисту або не вплинуло на розвиток аварії, або не суперечило нормативним документам.

На даний момент так звана зона відчуження 30 кілометрів навколо станції, встановлена в 1986 році після евакуації населення, є забороненою для вільного доступу. Ця територія зазнала інтенсивного забруднення довгоживучими радіонуклідами внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Однак, незважаючи на забруднення території і заборона проживання в Чорнобильській зоні, деякі люди повертаються в свої будинки, хто-то просто займає самоселами вільні території, а деякі навіть нікуди не виїжджали. Також чорнобильську зону часом відвідують так звані сталкери.

Примітним є те, що в останні роки в Чорнобильській зоні активно відновлюється популяція різних диких тварин. Так, у зараженій зоні можна побачити вовків, зубрів, лисиць, кабанів, єнотовидних собак, деяких великих хижих птахів та інших тварин. Також успішно проживають в Чорнобильській зоні коні Пржевальського, яких сюди завезли в 1998 році заради експерименту. Тепер популяція живе самостійно без людського втручання. Коні прижилися і зараз їх популяція в зоні відчуження є однією з найбільших у світі. Вчені говорять, що, можливо, тварини з Чорнобильської зони і не є стовідсотково здоровими, однак відсутність людського фактора впливає на них найкращим чином.

Як повідомляв УНІАН, Міністерство екології та природних ресурсів очікує, що президент Петро Порошенко до 30-ї річниці трагедії на Чорнобильській АЕС нарешті підпише указ про створення в зоні відчуження Чорнобильської біосферного заповідника.

Читайте також: НАЙВІДОМІША ТЕЛЕФОННА РОЗМОВА ПРО АВАРІЮ В ЧОРНОБИЛІ (ВІДЕО)

chornobyl_2

chornobyl_11

chornobyl_10

chornobyl_9

chornobyl_8

chornobyl_7

chornobyl_6

chornobyl_5 chornobyl_4

chornobyl_3

chornobyl_19

chornobyl_18

chornobyl_17

chornobyl_16

chornobyl_15

chornobyl_14

chornobyl_13

chornobyl_12

chornobyl_20

Джерело.

Реклама

Related Post

facebook