Світ
“Чоловік змушував мене ходити в чорному, але я показала характер”: розповідь українки, яка живе в ОАЕ

Ти з глузду з’їхала, тебе ж в рабство віддадуть! Закутають в мішок, посадять на верблюда і відправлять в пустелю! “

– Так говорили київські родичі Олені Нур, коли вона оголосила про майбутнє весілля з арабом, що живе в ОАЕ.

Але Олена і тоді, і зараз впевнена, що зробила правильний вибір. Уже чотири роки вона щаслива в шлюбі з Моатазом, виховує сина Каріма.

Більшість страшилок про арабські країни, поширених в Україні, виявилися міфами. Олена розповіла про те, чи повинні іноземки в Еміратах носити чорне і закрите, чому араби вважають за краще віддавати дітей в іноземні школи і які заходи вживає влада, щоб жителі маленьких містечок в пустелі не страждали на клаустрофобію. Далі – від першої особи.

Зустріч зі Сходом

Моє занурення в арабську культуру почалося з того, що я випадково натрапила в Києві на річні безкоштовні курси арабської мови. Вивчення мов – моє хобі, я говорю по-англійськи, читаю і розумію по-французьки, тому вирішила додати і арабську. у цей час я працювала в інтернет-магазині контакт-менеджером, у мене був вільний час, а курси все одно безкоштовні, так чому не спробувати?

Курси були для жінок-мусульманок, і викладали тільки жінки. Однак релігія не стала перешкодою, брали на курси всіх бажаючих, вони відкриті, це для них шанс ознайомити людей з ісламом.

Ми вивчали класичну арабську мова, яку вивчають школярі в усіх арабських країнах. На ньому ведеться телемовлення, видаються газети і класичні книги, знімаються фільми. У кожній країні є свій діалект, який ніде не вивчають, але араби з різних країн один одного більш-менш розуміють.

Крім мови, в програмі курсів були основи культури і релігії. І щось всередині мене відгукнулося: можна сказати, до мене прийшов Схід.

Я подружилася на курсах з дівчатами-мусульманками. І через кілька років мої подруги познайомили мене в Facebook з майбутнім чоловіком.

Він на 8 років старший, фінансист, працює у великій нафтопереробній компанії, розлучений, має сина шести років. Може бути, тому, що у нас обох є невдалий досвід шлюбу (я теж жила в цивільному шлюбі кілька років), ми один одного дуже добре розуміли. Здавалося, я знаю його цілу вічність.

Ми близько місяця кожен день говорили в Скайпу по 5-6 годин, не могли наговоритися. Він запросив нас з мамою в гості, і я погодилася, сама собі дивуючись. Я взагалі людина досить строгих правил, і вже не юна дівчинка, мені в той момент виповнився 31 рік.

503742

Мама підтримала мою авантюру. 3 березня 2012 роки я прилетіла разом з мамою в ОАЕ, побачила в аеропорту Моатаза і зрозуміла, що це мій чоловік. На наступний день він зробив пропозицію, і я погодилася. Ми з мамою провели місяць у нього в гостях, за цей час ми оформили шлюб у ОАЕ, потім я повернулася в Україну і дочекалася постійної візи.

Документи і громадянство

В Еміратах громадянство іноземцям не дають, тільки за рідкісним винятком. При цьому іноземців тут дуже багато, корінних жителів – всього 11% населення. Більшість інших – іммігранти з Азії (індуси, пакистанці, філіппінці), є араби з інших країн, ну і все решта – європейці, американці, росіяни. Іноземців, котрі постійно проживають тут називають експатами.

Експатам необхідно регулярно оновлювати візу, точніше, вид на проживання; максимальний термін її дії – 3 роки. У кожного є пластикова карта ID.

Для дружин корінних жителів є можливість отримати громадянство після 5 років спільного життя, якщо чоловік не проти. Не факт, що клопотання задовольнять, але шанси хороші. Однак я вирішила не міняти громадянства.

Чому араби люблять українок, і це взаємно

Сучасні арабські чоловіки шукають жінок, які не зациклених на шопінгу, золоті і домашньому господарстві.

Тут, в ОАЕ, таких жінок стає все більше і більше – молоді арабки отримують західну освіту, будують кар’єру, подорожують. Однак вони неймовірно вимогливі.

Вийшовши заміж, очікують, що чоловік їх буде повністю утримувати на високому рівні. Свою власну зарплату вони розглядають як кишенькові гроші, витрачають на подорожі, салони, наряди, прикраси.

Українки, при тому що освічені і хочуть працювати, а не сидіти вдома, не такі вимогливі.

Крім того, існує міф про те, що українки хороші господині і розуміють чоловіків. Міф цей давно розвіяний, але багато хто до цього часу вірять в це. Плюс ми для них екзотика.

Мого чоловіка додатково підкупило те, що я, іноземка, знаю арабську культуру і мову. У таких інтернаціональних шлюбах часто виникають проблеми через різницю культур, ніхто не хоче йти на компроміс. А я знала, чого очікувати, чого немає, що можна, що не можна.

У свою чергу, українок підкуповує те, що араби не п’ють і дуже піклуються про родину. Для них сім’я – їх оплот, їх фортеця. Все в будинок, все в сім’ю. А в мого чоловіка мені подобається ще й те, що він досить відкритий, йде на деякі компроміси.

Права жінок: міфи і реальність

В Україні прийнято вважати, що в арабських країнах жінки залякані, безправні, сидять вдома, не працюють, за кермо не сідають.

Насправді, жінки працюють, ходять на зустрічі, в салони, в парки з дітьми, подорожують. Виняток, напевно, становить Саудівська Аравія, де дуже суворі правила.

Тепер з приводу одягу. Араби дуже цінують свої традиції і культуру. Чоловіки носять білі довгі сукні-Кандур, жінки чорні Абай (довгі просторі сукні з довгими ж рукавами, зазвичай чорного кольору). І те й інше – дуже практичний одяг. У широкої довгому одязі не так жарко, білий колір відбиває сонячні промені. А жінки в чорному тому, що раніше, за часів постійних воєн між племенами і набігів, такій жінці вночі було легше втекти непоміченою.

Абай шиють відомі дизайнерські будинки, вони можуть бути прикрашені стразами і багатою вишивкою.
Хустка захищає волосся від піску і вітру.

До речі, нікаб (одяг, що закриває обличчя) – це теж не релігійний звичай, а захист від сонця і вітру. Нікаби в ОАЕ носять рідко, тільки в самих традиційних сім’ях.

Чим демократичніший чоловік, тим менш традиційно одягається його дружина. Тут можна носити джинси, футболки, довгі спідниці та сукні. Єдина вимога – щоб не було нічого, що облягає, коротких спідниць, відкритих рук і декольте.

Я ношу хустку, а також джинси, блузи, довгі спідниці і сукні, хоча останнім часом віддаю перевагу сукням, в джинсах жарко. Спочатку чоловік намагався тримати мене “в рамках”, і поки я була вагітна, я носила абайю. Але потім показала характер, і він змирився.

Клімат

Коли з часом звикаєш до температури + 40 ° і більше, то взимку при температурі нижче 20 ° здається холодно. Туристам, напевно, смішно дивитися, як ми ходимо в осінніх чоботах, а діти – в куртках і шапках. Цієї зими і навесні було багато дощів – я потім дізналася, що їх штучно викликали.

Раз на рік може статися піщана буря, і тоді з вікна нічого не видно, все покрито нальотом піску, який пролазить в кожну щілину, в’їдається в меблі і килими, тому тут ніколи не провітрюють. Всі приміщення оснащені кондиціонерами, а системи опалення, природно, немає.

Робота

Ми з чоловіком живемо не в Дубаї і не в Абу-Дабі, а в маленькому містечку Аль-Рувейсе в центрі пустелі. Місто це – закрите, побудоване спеціально для співробітників нафтопереробного заводу і обслуговуючого персоналу. Прямо за моїм вікном пустеля, вітер кидає пісок в скло.

Всі жителі міста працюють або на заводі, або в магазинах, школах і тп. Європейкам тут, фактично, роботи немає. У магазинах працюють індуси і філіппінці, шкільним учителем може бути тільки носій англійської або арабської. Хоча в школі є і інші посади: психолог, менеджер або асистент вчителя, які можуть займати іноземки. Одна з моїх подруг, українка, працює в школі психологом.

Щоб отримати роботу, потрібно володіти англійською. Бізнес ведуть по-англійськи, знання арабської не обов’язково. В майбутньому я планую перевести свій український диплом з економіки, легалізувати його в посольстві ОАЕ в Києві.

Поки я сиджу вдома з дитиною і у вільний час підробляю фотографом.

До весілля ми купили дорогу камеру, чоловік трохи захоплювався фотографією, але потім побачив, що у мене виходить краще, і віддав камеру мені.

Коло моїх клієнтів – в основному європейськи і українки. Рекламу роблю в Інстаграмі, але в основному – просто працює сарафанне радіо. Швидше за все, цим я буду займатися і після того, як дитина піде в школу.

Чоловік абсолютно не проти того, щоб я працювала – він чудово розуміє, що у жінки, постійно замкненої в чотирьох стінах, псується характер.

Діти і освіту

В школу діти йдуть з чотирьох років – спочатку два підготовчих класу, потім основні.

Для дітей до чотирьох років існують приватні дитячі групи, схожі на садки або ясла. Туди беруть дітей від 6 місяців до 4 років. Але там дитина може перебувати тільки 4, максимум 5 годин на день. У групах спілкуються англійською, няні в основному іноземки, перш за все філіппінки, але можуть бути і інших національностей. Ціна на групу залежить від того, скільки там “прибамбасів”. Наприклад, окрема кімната для немовлят, навчальна кімната для дітей постарше, кімната для хворих (іноді доводиться віддавати дитину, коли вона застуджена, наприклад); дворик, де можна погуляти тільки в зимовий період, тому що влітку, з травня по жовтень, дітей на вулицю випускати не можна. Дешевий садок коштує близько 200 доларів на місяць.

Майже в кожної арабської сім’ї з дітьми є няня, яка живе разом з сім’єю. Часто це філіппінки, а також жінки з Індонезії, Кенії, Бангладешу. У нас немає няньки, я не хочу довіряти дитину стороннім. Але є помічниця по господарству, яка приходить тричі на тиждень – це теж дуже поширене.

Школи тут є публічні, тобто державні, і приватні. У державних, безкоштовних вчаться тільки діти корінних жителів; все навчання – на арабській мові, англійську вивчають як іноземну. Рівень освіти в школах досить низький, тому заможні араби намагаються віддати дитину в приватну школу. При вступі діти проходять співбесіду і тести на логіку, знання англійської та ін.

Приватних шкіл тут безліч, самих різних – американських, канадських, французьких, англійських. У нашому містечку всього три школи, одна з них називається “Азіатська школа”, там в основному вчаться індуси і пакистанці, туди, звичайно, я дитину не віддам.

Для талановитих арабських дітей, що вчилися в публічних школах, держава надає можливість отримати безкоштовно вищу освіту за кордоном.

Побут і стиль життя

Може, хтось здивується, але мої перші враження і перший культурний шок в ОАЕ стосувався публічних туалетів. Дуже чисто, скрізь є кімнати для інвалідів і для сповивання дитини, а головне, скрізь безкоштовно. Чоловік довго сміявся, коли я у нього в перший день запитала, чи потрібні гроші для відвідування туалету.
У кожного дорослого є автомобіль, це не розкіш, а необхідність, пішки не погуляєш, тільки взимку, коли температура близько 20-25 градусів.

У Дубаї є метро, причому вагони поділяються на лакшери і звичайні. Автобусні зупинки в Абу-Дабі і Дубаї оснащені кондиціонерами. Таксі – як скрізь, але є одна особливість: таксі з рожевою картинкою для жінок-мусульманок, де водії тільки жінки. Але якщо ти мусульманка, це не означає, що ти повинна їхати тільки в такому таксі. Це за бажанням.

У деяких ресторанах існують спеціальні сімейні приміщення – family room.

У квартирах є окрема жіноча кімната, де збираються жінки, приходячи в гості. До речі, у сімейних арабів не прийнято пускати гостей далі передпокої, за винятком родичів.

Існують окремо чоловічі і жіночі клуби, а також змішаного типу – у великих містах. У нашому містечку жіночий клуб – це місце, де є спортзал, басейн, майданчик для дітей і різні курси: крою та шиття, рукоділля, арабської мови і ін.

Нафтопереробна компанія робить все, щоб співробітники та їх родини не божеволіли від клаустрофобії в пустелі. Двічі на рік настає сезон знижок, ціни знижуються іноді на 75%, це рай для шопоголіка, і заради шопінгу сюди з’їжджаються туристи з усього світу.

Жінки дуже велику увагу приділяють зовнішності. Макіяж, зачіска, манікюр, косметичні салони, останнім часом – спортзали.

Серед арабок модно перефарбовуватися в блондинок. Поширені пластичні операції. У косметичних салонах в основному працюють азіатки, але я і мої українські знайомі воліємо шукати майстра серед своїх. Для дітей і в нашому містечку, і в усій країні створені всі умови для цікавого відпочинку: центри розвитку, дельфінарії, зоопарки тощо.

Коли хлопчики стають тінейджерами, вони практично весь вільний час проводять з чоловіками.

Незважаючи на те, що країна мусульманська, сюди приїжджають дуже багато світових зірок з концертами, цирки, балети, різні шоу. В Абу-Дабі є траса Фераррі, усюди музеї, виставки, навіть нічні клуби.

Вихідні тут п’ятниця і субота, як і в усьому арабському світі. У п’ятницю о першій годині дня відбувається особлива служба в мечеті, як у нас недільна служба.

Гроші і житло

ОАЕ – дорога країна. Більш-менш нормальною можна вважати зарплату від 20 000 дирхам, тобто майже 6 тис доларів. На їжу я витрачаю 30 доларів в день; якщо ми їдемо на вихідні в Дубаї і виходимо ввечері з дитиною в якийсь розважальний центр, то потрібно розраховувати мінімум на 100 доларів.

Освіта в приватних школах і в вузах коштує дуже дорого. Наприклад, ціни в школах за рік навчання коливаються від 3 (це індійська школа) до 20 тисяч доларів (британська). Експати можуть віддавати всі гроші за освіту і оренду квартири. Квартири тут дуже великі. Найменша квартира, напевно, не менше, ніж наша стандартна трикімнатна “чешка”.

Читайте також: У Саудівській Аравії терапевт вчить чоловіків правильно бити своїх дружин (відео).

У великому місті, наприклад, Абу-Дабі, невелика квартира коштує від 5 тисяч доларів. Багато, працюючи в Абу-Дабі, вважають за краще знімати житло в інших містах. Часто одинаки знімають житло на кілька людей (так званий sharing), виходить дешевше, але заборонено законом (щоб разом не жили чоловіки і жінки без шлюбу). Однак для одностатевих наймачів господарі роблять поступку, закривають очі.

Оцінюють квартиру не кількістю кімнат, а кількістю спалень, як в США. Ми живемо в квартирі з трьома спальнями, яку оплачує компанія чоловіка, з нас беруть тільки мізерну суму в 200 доларів. У висотках великих міст може бути басейн, спортзал. У всіх будинках є охорона.

Медичне обслуговування Медицина тут дуже дорога, тому без страхування не обійтися. В основному за страхування платить підприємство. Наприклад, компанія чоловіка оплачує страхування йому і всій родині, це звичайне явище. Залежно від поліса, усі послуги лікарів або безкоштовні, або потрібно заплатити якусь фіксовану суму. Я плачу 50 дирхам за візит до будь-якого фахівця, сюди ж входять і прописані лікарем медикаменти, які мені видають в цій же поліклініці після візиту.

Їжа і алкоголь

Продукти в більшості привізні і тому дорогі: не той клімат, щоб вирощувати овочі або займатися молочним тваринництвом. Хоча в останні роки сільське господарство активно підтримують, завдяки чому з’явилися свої птахофабрики, деякі органічні овочі, молоко. Але в основному все привозне. Багато продуктів привозять із Саудівської Аравії, де поширене фермерство.

Можна зустріти в магазинах і українські продукти. Останнім часом після подій в Україні тут сильно піднялася українська діаспора, влаштовується багато різних заходів, що представляють нашу культуру, і зокрема, українська діаспора пропагує наші продукти.

У Дубаї та Абу-Дабі можна купити в супермаркетах сир, сметану, гречку. Правда, все це буде в відділі під загальною назвою “Russian Food” – де представлені продукти з колишніх республік СРСР.

Взагалі араби дуже шанують традиції, їх важко умовити спробувати щось нове. Коли українки розповідають, що їх арабські чоловіки люблять олів’є або оселедець під шубою, я дуже дивуюся. Мій чоловік абсолютно не приймає українську кухню, тому якщо я щось і готую, то для себе і для сина. В основному ж це традиційна арабська кухня – рис, сочевиця, баранина. Останнім часом він перейшов на здорове харчування, оскільки йому потрібно дотримуватися дієти, тому я запікаю овочі і м’ясо на грилі, роблю салати.

На вихідних у нас традиція купувати свіжі морепродукти і рибу і віддавати для приготування в ресторан, звідки їх доставляють додому.

Дуже прийнято обідати і вечеряти в ресторанах. Тут безліч ресторанів з різною кухнею: італійською, китайською, російською, ліванською, сирійською, іранською. Ліванська вважається однією з найсмачніших в арабському світі.

Араби практично не п’ють. Іноземці можуть купити спиртне в готелі або в спеціальних магазинах, за ліцензією (це документ, який видають тільки не-мусульманам). Всім без винятку заборонено з’являтися в публічних місцях у п’яному вигляді. А мусульманина пов’яжуть і заберуть до відділку, навіть якщо він просто тримає в руках алкоголь.

Закони

Аборти заборонені, за нелегальні аборти карають і лікарів, і самих жінок. Іноді в лікарні приходять співробітниці таємної поліції, прикидаючись пацієнтками, які просять зробити аборт. Якщо лікар погодиться, його тут же запроторять до в’язниці.

Заборонено проявляти любовні відносини на публіці: обніматися, цілуватися. За цим стежить поліція, можуть зробити зауваження.

Існує смертна кара. Торік місцева жінка вбила американку – не знаю, за що, це було безпричинне вбивство в громадському туалеті. Вбивцю стратили.

Суд тут справедливий, корупція відсутня. Наприклад. водійські права можна отримати, тільки здавши іспит – хоч 15 разів здавай. Напевно, є кумівство, але хабарів не беруть і не дають.

Суспільство намагається максимально проявляти толерантність і відкритість. Заборонені образи за релігійною та расовою ознакою, за це можна подати скаргу в поліцію, і якщо таких скарг набереться кілька, людину можуть притягнути до суду. Зокрема, за образи в Фейсбуці.

Якось я прочитала в газеті цікаву історію. Один автомобіліст не дав іншому місце на дорозі і показав з вікна середній палець. Потерпілий запам’ятав номер автомобіля і повідомив про це в поліцію. Через пару днів йому зателефонували з поліції: “Ми знайшли вашого кривдника, він син шейха. Хочете продовжувати розслідування?” Чоловік сказав, що це його не зупиняє. Ще через пару днів йому зателефонував сам шейх і приніс свої вибачення від свого імені і від імені сина. Мене це дуже вразило.

Читайте також: Мені здавалось, що я відбуваю покарання: сповідь заробітчанки в Польщі.

Джерело.

 

Related Post

facebook