Без рубрики
Банки почнуть блокувати видачу готівки з карток після нововведення НБУ

Фінансові установи отримали телеграму від Національного банку України, в якій зазначено, що потрібно більш ретельно проводити моніторинг карткових операцій компаній і фізосіб. Якщо виникають найменші підозри по цілях операцій, НБУ пропонує заморожувати рух грошей по рахунках і блокувати зняття готівки в банкоматах і касах.

Про це йдеться в телеграмі НБУ №25-0004/31760 «ПРО фінансові операції з отримання готівки», – повідомляє UBR.

Нацбанк назвав систематичні зняття готівки з рахунків ризиковою операцією. Банки не мають права не зупиняти такі операції, інакше це загрожує штрафами і навіть відкликанням генеральної ліцензії.

У НБУ заявили, що зафіксували нову хвилю переведення грошей в готівку. За четвертий квартал 2015 р. з карткових рахунків було вилучено на 18% більше, ніж в третьому – 250,7 млрд грн. При цьому зросли суми, що знімаються з рахунків юросіб: з карткових рахунків компаній зняли 36 млрд грн. Ще 19,1 млрд грн бізнесмени зняли в банкоматах і 16,7 млрд грн в терміналах відділень банків. Активно для переведення в готівку грошей використовувалися приватні особи. За допомогою фізосіб було знято з рахунків 214,7 млрд.

При виникненні підозр банк повинен спочатку зупинити рух по рахунку – не дати людині, яка отримала велику суму грошей ні перевести її далі, ні зняти в банкоматі або через касу. Потім зв’язатися з власником рахунку і запитати у нього детальну інформацію про мету такої проводки.

В якості прикладу центробанк навів у своїй телеграмі випадок з регулярним зняттям грошей з карткових рахунків фізособи, які надійшли до нього у вигляді «поворотної фінансової допомоги». Компанія зі свого розрахункового або карткового рахунку постійно переводить людині певні суми грошей у вигляді матеріальної допомоги, і той їх переводить вже з рахунку фізособи.

«Після надходження з рахунків юридичної особи на рахунки фізичних осіб кошти (99%) виходили з цих рахунків готівкою через касу банку в той же день або найближчі операційні дні після їх зарахування», – наголошується в документі Нацбанку, і такий підхід регулятор вважає неприпустимим. Чиновники хочуть, щоб банки виявляли подібні операції, і блокували їх.

«Тобто банк повинен спочатку зупинити рух по рахунку – не дати людині, яка отримала велику суму грошей ні перевести її далі, ні зняти в банкоматі або через касу. Потім зв’язатися з власником рахунку і запитати у нього детальну інформацію про мету такої проводки. Якщо людина повідомить, що компанія надала йому матеріальну допомогу для лікування, то від нього потрібно надати напрямок медустанови і рахунок за послуги. Тільки якщо банк отримає всі ці документи, то він зможе «відпустити» рахунок: дозволить перевести гроші за призначенням або зняти їх готівкою», – пояснив UBR.ua практичне застосування вимог НБУ директор департаменту казначейства Євробанку Василь Невмержицький.

Також Нацбанк назвав схемними і ризиковими перерахування компаній на рахунки фізосіб, які проходять з призначенням платежу «під звіт», тобто кошти виділяються під конкретні покупки. І зазначив, що і в цьому разі відбувається миттєве зняття грошей.

«За результатами аналізу руху грошових коштів на рахунках юридичних осіб встановлено, що понад 90% всіх надходжень на їх рахунки у вигляді сплати за товар або переуступки боргу, юридичні особи перераховували на карткові рахунки фізичних осіб», – йдеться в документі регулятора. Там же зазначається, що дуже часто для переведення в готівку грошей використовуються рахунки тих, кого НБУ відніс до соціально вразливих верств населення: студенти, пенсіонери, тимчасово непрацюючі, перебуваючі у декретній відпустці та інше.

Чиновники запевняють, що нерідко для переведення в готівку грошей через рахунки населення використовуються фірми-одноденки. І навіть описали банкам кілька ознак компаній, за якими фінансисти повинні будуть перевіряти операції своїх клієнтів:

– Період діяльності компанії, яка не перевищує одного року з дня її державної реєстрації.

– Дату сплати учасниками статутного капіталу, який іноді становить незначну суму (наприклад, 1000 грн), передбачено до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства.

– Незначна порівняно з обсягами коштів, отримана юридичною особою готівка або перерахований іншій особі з подальшим одержанням готівки, статутний капітал суб’єктів господарювання.

– Одна особа є засновником і одночасно керівником та/або бухгалтером, інші працівники підприємства, крім керівника, відсутні.

– Перед відкриттям рахунку в банку у суб’єкта господарювання відбулася зміна власників.

– За даними Єдиного державного реєстру судових рішень щодо клієнтів або їх контрагентів здійснюється кримінальне провадження.

Читайте  тут: Банки почали заманювати до себе клієнтів, блокуючи їм картки

«Банки звичайно ж будуть виконувати нові детальні інструкції регулятора. Тому клієнтам потрібно бути готовим до того, що їм стануть ставити більше питань. І на звичні проводки може знадобитися трохи більше часу. Але якщо операції не схемні і пройдуть фінансовий моніторинг, то будуть проводитися банком», – запевнив UBR.ua член правління Промінвестбанку Владислав Кравець.

Однак це точно подовжить час операції. «Платежі і видачі готівки будуть займати більше часу. Власне, також як в Європі і США, в яких Україна зараз переймає практику «знай свого клієнта», – зазначив Василь Невмержицький.

Як повідомлялось, Нацбанк має намір скасувати для громадян вимогу про необхідність пред’явлення громадянами паспортів при здійсненні валютообмінних операцій на готівковому ринку.

Джерело.

Реклама

Related Post

facebook