fbpx
Дозвілля
Анафілактичний шок – убивця, про якого мало хто чув – найчастіше буває від ліків

Ознаки алергічної реакції

Анафілактичний шок може виникнути у будь-якої людини незалежно від статі і віку, після того як алерген потрапив в організм. Найчастіше анафілактичний шок виникає у дітей, підлітків та жінок, особливо йому піддані люди з алергічними захворюваннями. Рідше зустрічається це захворювання у немовлят і людей похилого віку.

Раніше анафілактичний шок могли спровокувати тільки укуси змій, бджіл і комах, але на сьогоднішній день ця алергічна реакція може викликатися різними медикаментозними засобами, вакцинами та антибіотиками. Дуже рідко, але трапляється, що це стан викликають продукти харчування, що містять критичні речовини для людини, що страждає алергією.

Виникнення, розвиток і перебіг анафілактичного шоку у кожної людини індивідуально. Він може початися протягом декількох хвилин, а іноді для цього потрібно і кілька годин, все залежить від стану організму людини. На перебіг і тривалість анафілактичного шоку досить сильно впливає кількість алергену, який викликав реакцію організму.

Під час анафілактичного шоку різко підвищується чутливість організму, сильно розпухає і червоніє те місце, через яке алерген потрапив в організм, приміром якщо це був укус бджоли. В основному за рахунок сильного викиду гістаміну погіршуються кровообіг і робота центральної нервової системи, внаслідок чого порушуються життєво важливі процеси організму.

При погіршенні кровообігу у людини знижується температура, шкіра стає блідою і холодною, а слизові оболонки, кінчики пальців і губи набувають синій відтінок. Найчастіше найбільш поширені ознаки анафілактичного шоку виявляються відразу ж після ураження організму алергеном: у людини знижується артеріальний тиск, знижується температура, починає боліти голова. Ця алергічна реакція може призвести і до втрати свідомості.
Анафілактичний шок є небезпечним для людини не тільки тому, що може спричинити за собою серйозні наслідки і ускладнення стану організму, але й тому, що можливі летальні результати, якщо долікарська допомога при анафілактичному шоці надана невірно.

Причини

Алергени, що викликають реакцію, потрапляють в організм при укусах бджіл, ос, джмелів і інших комах

При медичному обстеженні встановлюються ті причини анафілактичного шоку, які посприяли виникненню даного стану. В основному анафілактичний шок виникає тоді, коли в організм людини потрапляє отрута, який і викликає алергію. До причин, що викликають анафілактичний шок, відносять укуси змій, бджіл, ос, джмелів і інших комах, а також застосування різних лікарських препаратів з ряду сульфаніламідів, пеніциліну і його різновидів, стрептоміцину, деяких вакцин, вітамінів і сироваток.

Вкрай рідко, але до такої реакції організму призводить і вдихання пилку рослин і пилу, а також екзотичні продукти харчування, такі як цитрусові і манго, арахіс, мигдаль, какао, шоколад і деякі різновиди риби і морепродуктів. До «критичним» можна віднести такі препарати, антибіотики анестетики, які використовуються при лікуванні багатьох захворювань і при знеболюванні.

Патогенез анафілактичного шоку відрізняється тим, що внаслідок утруднення кровообігу порушується сечовипускання, спостерігається задишка, людина стає неспокійним і дратівливим, скаржиться на болі в голові і погане самопочуття.

Симптоми

Симптомами можуть бути кашель і чхання

В основному симптоми анафілактичного шоку можуть проявлятися у вигляді ураження шкірних покривів людини, центральної нервової системи і серця, а також системи органів дихання.

Симптоми анафілактичного шоку досить різноманітні і при його протіканні можуть проявлятися тільки деякі з них. В залежності від інтенсивності стану виявляються різні симптоми. При легкому перебігу анафілактичного шоку у людини спостерігається шкірний свербіж, печіння, набряк або кропив’янка. Людина скаржиться на жар, хоча зазвичай при анафілактичному шоці температура тіла знижується і знижується артеріальний тиск.

Перші симптоми анафілактичного шоку:

кашель і чхання,
першіння в горлі,
слабкість і болі в різних частинах тіла,
пригніченість.
При більш важкому перебігу анафілактичного шоку у людини зустрічаються такі симптоми, як аритмія, болі в серці, головні болі, сильні набряки на тілі й обличчі, стоматит та кон’юнктивіт, зниження функцій слухових і зорових органів. У цьому випадку може затрудняться дихання, аж до нападу, схожого на бронхіальну астму, набрякає мову і гортань, можуть спостерігатися біль у животі, здуття, нудота і блювота. При цьому людина дуже неспокійний і збуджений, відчуває страх і перебуває у стані непритомності.

Якщо ж анафілактичний шок проходить у важкій формі, то спостерігається досить сильне зниження артеріального тиску, що призводить до коматозного стану і втрати свідомості. У цей час зіниці хворого розширені і не реагують на світло, має місце мимовільне сечовипускання, можлива і дефекація. Такий стан може призвести до поступового припинення дихання та зупинки серця. Реакція організму на алерген може розвернутися буквально за кілька хвилин і привести до летального результату.

При зовнішньому попаданні алергену в організм людина відчуває свербіж, шкіра червоніє і напухає, а якщо алерген потрапив всередину, то відразу ж виникає біль в животі, набряк ротової порожнини і гортані. В цьому випадку людина потребує невідкладної медичної допомоги, адже найчастіше анафілактичний шок вражає організм протягом декількох хвилин і може призвести до тяжких наслідків.

Діагностика
Незважаючи на те, що існує величезна кількість симптомів анафілактичного шоку і причин, що його викликають, діагностувати дану алергічну реакцію досить просто. Контакт з алергеном і симптоми, які виникають після цього, відразу ж дають знати про виникнення анафілактичного шоку. Головне при цьому відрізнити алергічну реакцію від таких захворювань, як епілепсія, інфаркт міокарда, серцево-судинної недостатності, позаматкової вагітності, теплових ударів і непритомності.

 

Профілактика

При будь-якому вигляді алергічної реакції допоможе календула

Профілактика анафілактичного шоку полягає в тому, що після визначення тих алергенів, які можуть викликати алергічну реакцію організму, слід уникати контакту з ними, не використовувати їх при лікуванні або не вживати в їжу. Хворі, які схильні до алергії, повинні мати при собі алергічну картку, а також скласти спеціальний склад аптечки при анафілактичному шоці. У неї повинен обов’язково входити адреналін і засоби, які допоможуть швидко зняти симптоми прояви алергії і полегшити стан хворого під час анафілактичного шоку.

Для вироблення стійкості до алергенів можна скористатися методами народної медицини. При цьому не варто забувати про здоровий спосіб життя, заняття спортом і правильне харчування. Рекомендується по можливості проводити відпустку в екологічно чистому місці. Нижче представлені деякі рецепти народної медицини.

Розмолоти в порошок ряску маленьку суху і змішати в рівних пропорціях з медом. При відсутності алергії на мед засіб слід приймати кілька разів в день по 1 гр. при алергічних реакціях.
Приймати 1-3 ст. л. в день відвару сухої трави чорноголова звичайної, рослина обов’язково збирати під час цвітіння. Відвар слід вживати помірно гарячому вигляді.
Розтовкти в порошок шкірку кореня півонії. Такий порошок рекомендується приймати по 4 ст. л. за 30 хвилин до прийому їжі.
При будь-яких видах анафілаксії відмінним засобом є настій цвєткової календули. Для відвару потрібно взяти 10 гр. квіток календули, а потім залити їх двома склянками гарячої води. Суміш настоювати протягом декількох годин, а потім вживати по 1 ст. л. 3 рази в день.
Настояти в гарячій воді протягом 2-х годин листя пекучої кропиви. Настій приймати по 100 гр. 3 рази в день.

Читайте також: ШОКУЮЧА СПОВІДЬ ЗАРОБІТЧАНИНА У ПОЛЬЩІ: “УКРАЇНСЬКИЙ ШЛЮБ ЗАКІНЧУЄТЬСЯ НА КОРДОНІ”

Джерело.

Реклама

Related Post

facebook