fbpx
Політика
23% населення України вважають Сталіна “великим вождем”, – опитування КМІС

23% дорослого населення України вважають Йосипа Сталіна “великим вождем”, 28% – “мудрим керівником”.

Про це свідчать результати опитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології.

Позитивне сприйняття Сталіна переважно поширене в Східному регіоні, де 41% респондентів визнають його великим вождем.

Серед населення України в цілому більш розповсюджене негативне ставлення до Сталіна та його ролі в історії. Так, близько половини громадян не згодні з визначенням Сталіна ні як великого вождя, ні як мудрого керiвника, що привiв СРСР до могутностi та процвітання. А позитивний спектр емоцій у ставленні до Сталіна ( 17% ) вдвічі менший, ніж негативний. Більш позитивно ставляться та підтримують Сталіна у Східному регіоні, люди старшого віку, з середньою освітою та низьким рівнем достатку.

Серед українців в цілому 23% згодні, що Сталiн був великим вождем. Таке сприйняття значно більше поширене в Східному регіоні, де 41% респондентів визнають Сталіна великим вождем. Також, значно більше респондентів з неповною середньою освітою згодні з цим твердженням, у той час як половина респондентів з вищою освітою не згодні з визначенням Сталіна як великого вождя.

Емоційний спектр у ставленні до Сталіна тяжіє до негативного полюсу – більше третини серед усіх респондентів визначили своє ставлення до нього як “страх”, чи “ворожість, роздратування”, або “відраза, ненависть”. Натомість найбільше повагу до керівника СРСР виявляють представники старшого покоління, зокрема серед респондентів 70 років і старших, таких близько чверті.

Половина населення (53,5%) відзначили, що точно не хотіли б працювати при такому керiвнику країни, як Сталiн. Таке ставлення більш характерне для Західного та Центрального регіонів, а також молодшого населення (до 49 років).

Якщо “мудрим керівником” вважають Сталіна 28% населення в цілому, то в Західному регіоні так думають 11%, а в Східному – 45% Якщо 8% респондентів до 49 років визначають Сталіна як мудрого керівника, то серед респондентів старших за 50 років так вважають в 2,5 рази більше. 70% українців згодні, що Сталін був “жорстоким, нелюдським тираном”, однак найбільш поблажливими щодо цього виявились представники найбільш заможної верстви населення: серед них 53% згодні з цим твердженням.

Київський міжнародний інститут соціології провів власне опитування громадської думки “Омнібус” 5-16 лютого 2016 року. Опитування проводилося у 110 населених пунктах в усіх областях України, окрім Автономної Республіки Крим. Методом інтерв’ю опитано 2020 респондентів.

Статистична похибка вибірки (з ймовірністю 0,95 і за дизайн-ефекту 1,5) не перевищує: 3,3% для показників близьких до 50%, 2,8% – для показників близьких до 25%, 2,0% – для показників близьких до 10%, 1,4% – для показників близьких до 5%.

Джерело.