Без рубрики

Податок на нерухомість: сплачувати чи зачекати?

Податківці самі не можуть розібратися з «подвійним дном», однак штрафні санкції нараховують

Про нововведений податок на нерухомість, який українці вперше мають сплатити цього року, і термін сплати якого начебто сплив 28 серпня 2016 року, написано було, здається, все.

Повернутися до цієї теми нас змусив дзвінок читачки, яка розповіла у принципі дивовижні речі.

Коли 22 серпня пані Л., яка має у своєму володінні садибу площею 200 квадратних метрів, а отже, є потенційним платником податку на нерухомість, звернулася до податкової з приводу відсутності податкового повідомлення, там законослухняну панянку своєю відповіддю ввели у ступор.

– Вашу справу ще не cформовано. Якщо є бажання сплатити податок, то можемо надрукувати вам платіжку, а вашу справу сформуємо заднім числом, – повідомила чиновниця податкової.

Нагадаємо, ця розмова відбулася 22 серпня, тобто, за тиждень до дати, яка називалася податковою як крайня для сплати податку.

За словами нашої читачки, жодного інформаційного листа з розрахованою сумою податку, як то встановлює законодавство, їй надіслано не було. А приїхавши до податкової та добровільно виписавши собі квитанцію на сплату податку, наша читачка ще й дізналася, що минулого року нею не було сплачено податок на землю (платіжка також не надходила, жодних нагадувань не було), і без попередження про санкції нараховано борг, за просрочку сплати.

«ПОДВІЙНЕ ДНО» У ТЕРМІНАХ СПЛАТИ ПОДАТКУ

Відштовхуючись від інформації, яку нам повідомила читачка, ми почали розбиратись з податком і виявили, що це далеко не всі проблеми. Нам впала в очі заява фіскалів, що українці мають сплатити податок на нерухомісь за 2015 рік до 29 серпня 2016 року. Зокрема, таку заяву ми побачили на сайті ДФС у Полтавській ОДПІ. Але, водночас, сама ж податкова наполягала на прямо протилежному – що у платників є 60 днів для сплати після отримання повідомлення.

І справді, Податковим кодексом визначено, що обчислення податку здійснюється фіскальним органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості (п.п.266.7.1 п.266.7 ст.266), і сплачується він фізичними особами протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п.п.266.10.1 п.266.10 ст.266 ПКУ). Таким чином, можна зробити висновок, що до обчислення податку та вручення власнику податкового повідомлення-рішення власник нерухомості платити податок не зобов’язаний. Це також стосується й самостійного (без виклику) відвідування контролюючого органу з метою отримання розрахунку.

Постає питання, чи ті фізособи, які отримають повідомлення про сплату податку на нерухомість сьогодні, матимуть свої 60 днів? Чи з 29 серпня їм почнуть нараховуватись штрафи? Для відповіді на ці запитання, податківцям декількох днів виявилося замало.

Стало очевидно, що податківці самі не можуть розібратись з цим «подвійним дном». Тим більше, на запит Укрінформу, з проханням роз’яснити, коли ж потрібно сплатити податок на нерухомість, станом на 29 серпня в Державній фіскальній сліжбі так і не відповили.

От тільки, за невчасну сплату податку передбачається накладення штрафних санкцій – 10% від суми податку, а якщо термін перевищить 30 днів – то всі 20%.

Зробимо припущення, що з нарахуванням штрафних санкцій за невчасну сплату податку зволікань не буде. І після 28 серпня тим, хто не знав, чи забарився, буде нараховано штраф.

ПОДАТОК НА НЕРУХОМІСТЬ МОЖНА НЕ СПЛАЧУВАТИ?

Але і на цьому проблеми з податком на нерухомість не вичерпуються. 24 грудня 2015 року законом № 909 були внесені зміни до Податкового кодексу (ПК) України, але відбулось це з порушеннями процедури, тому в експертів виникли сумніви у легітимності стягнення податку на нерухомість за 2015 рік.

За словами юридичного експерта Сергія Демського, суди у спорах з фіскальними нерідко ухвалюють рішення не на користь податківців. «Суди вважають, що зміни до будь-яких елементів податків і зборів не можуть вноситися пізніше, ніж за 6 місяців до початку нового бюджетного періоду, у якому діятимуть нові правила й ставки. Податки й збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року. Це означає, що будь-які зміни в податковому законодавстві, якщо вони ухвалені пізніше шести місяців до початку нового бюджетного періоду повинні вводитися в дію, по суті, не раніше ніж за рік», – зазначає він.

Тобто, якщо порядок, ставки податку на нерухомість, який більшість із нас має заплатити за володіння власністю у 2015 році, змінили менш як за півроку до 1 січня 2015-го (а саме так і було), то цей податок (за ставками і порядком нарахування для 2015 року) мав би бути введений у дію не раніше 1 січня 2016 року.

«Згідно з логікою судових рішень податок на нерухомість за ставками і порядком нарахування, що діють у редакції ПК до 1 січня 2016 року, ми повинні будемо сплатити тільки в 2017-му, і то – тільки за об’єкти нерухомості, якими володіли в 2016 році», – відзначив правник.

Також Сергій Демський вважає, що хоч стаття 35 ПКУ встановлює обов’язок платника податку обчислити, задекларувати та сплатити суму податку, але ж у порядку, визначеному кодексом. А він встановлюється для кожного податку окремо (п.35.3 ст. 35 ПКУ). Отже, Кодекс чітко встановлює, що податок із нерухомості обчислюється контролюючим органом (а не платником податку) і сплачується власником нерухомості протягом 60 днів із дня вручення податкового повідомлення. Окрім того ПКУ не встановлює обов’язок власника повідомляти контролюючий орган про наявність об’єктів нерухомості. Це мають робити органи державної реєстрації прав на нерухоме майно, а також органи, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб.

Читайте також: Курс долара злетів до рекорду за 5 місяців

ПРО ПОДАТОК НА НЕРУХОМІСТЬ, ТА З ЧИМ ЙОГО ЇДЯТЬ

Ну, і наостанок, нагадаємо, що ж являє собою податок на нерухоме майно.

Відповідно до внесених змін до Податкового кодексу в частині податку на нерухоме майно, мова йде про пункт 266.5 – розмір податку у 2016 році коливатиметься від 0% до 3% мінімальної заробітної плати за 1 кв. метр об’єкта житлової чи нежитлової нерухомості.

Ставка встановлюється відповідним органом місцевої влади, а отже, різнитиметься в кожному регіоні. Приміром, у Вінниці, Запоріжжі, Івано-Франківську та Харкові, згідно з рішеннями міськрад, ставка податку на нерухомість у 2016 році становитиме 2%, у Хмельницькому, Черкасах, Чернівцях, Дніпропетровську та Києві – 1%, у Житомирі – 0,5%, в Ужгороді – 0,4%, а у Кіровограді — 0,1%.

Відзначимо, що необхідність сплати податку стосується, як і громадян України, так і іноземців, які мають у власності нерухомість в Україні.

Оподатковується як житлова нерухомість (квартира, будинок), так і нежитлова нерухомість (гаражі, майстерні, господарські будівлі – сараї, хліви, літні кухні, вбиральні, погреби тощо).

Наприклад, якщо у фізичної особи у власності є будинок та погреб, податок сплачується з обох об’єктів: з будинку – за ставкою, встановленою місцевою радою для житлової нерухомості; погребу – за ставкою для нежитлової нерухомості.

Якщо нерухомість впродовж 2015 року була продана, то податок на нерухомість доведеться платити як продавцеві, так і новому власнику.

Щодо термінів сплати податку, то відповідно до статті 266.10.1. податкове зобов’язання за звітний рік з податку сплачується фізичними особами – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення, а юридичними особами – авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

Анастасія Кришньовська. Київ.

Джерело.

Загрузка...

Related Post