Політика
DW: Українським чиновникам загрожує масштабне скорочення

З 1 травня в Україні вступає в дію закон “Про державну службу”, в кінці минулого року прийнятий Верховною Радою.

Відповідно до закону 260-тисячну армію українських держслужбовців почнуть поступово скорочувати. Її хочуть зменшити до 150 тисяч осіб, які будуть займатися розробкою та проведенням державної політики, отримуючи за це гідну зарплату.

“У нас є безліч людей, які не повинні бути держслужбовцями – бібліотекарі, водії, помічники, радники. Ці послуги, які треба переводити на аутсорсинг. Тому що ці люди не роблять нічого особливо важливого для держави, тільки отримують якісь пільги, ледь досиджують до кінця робочого дня і поспішають додому. Ми – бідна країна і не можемо собі дозволити обслуговуючий персонал в статусі держслужбовців “, – заявила DW голова підкомітету Ради з питань держслужби, держбудівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, депутат від фракції “Батьківщина” Олена Шкрум.

Реклама

Разом з іншими колегами вони домоглася закріплення в законі норми, згідно з якою для отримання статусу держслужбовця необхідно пройти серйозний конкурсний відбір.

Хто і що втрачає?

За новим законом статус держслужбовця з 1 травня втратять ті особи, які приймаються на держслужбу не за конкурсом, а за політичними квотами. Це заступники міністрів, глава і члени Рахункової палати і Центральної виборчої комісії, голова РНБО.

Крім того, держслужбовцями перестануть бути помічники народних депутатів, суддів, працівники Нацбанку, представники патронатної служби, радники, прес-секретарі, а також працівники, які виконують функції з обслуговування держорганів, зокрема бібліотекарі, IT-фахівці, бухгалтери.

“Я в розпачі. Я працюю за такі мізерні гроші, а нас ще залишають без надії на майбутнє – отримувати нормальну пенсію держслужбовця – і без всіх соціальних бонусів, заради яких я прийшла сюди сім років тому”, – скаржиться 48-річна Тамара, секретар заступник голови райдержадміністрації одного з районів Києва. Таких як вона в Україні кілька тисяч, і всі вони трималися за свою роботу тільки через привілеї, які давав статус держслужбовця.

“Людей мотивувала працювати на держслужбі висока пенсія. Маючи стаж 10 або 20 років, вони отримували пенсію в розмірі 80-90% від зарплати на останньому місці роботи. Або її взагалі пенсія дорівнювала зарплаті працюючих держслужбовців. А ще тримало пільгове медичне обслуговування і відпочинок у відомчих санаторіях. Нам треба позбавлятися від цього радянського спадку “, – упевнений заступник голови правління Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук.

Зараз разом з втратою статусу держслужбовця губляться і всі ці привілеї. З 1 травня керівники повинні повідомити своїм підлеглим, яких торкнувся новий закон, про зміну умов праці. І у тих є шістдесят днів, щоб визначитися, що робити далі – чи залишатися працювати на нових умовах, або звільнятися. При цьому в прикінцевих положеннях закону є норма про те, що заробітна плата тих, хто захоче залишитися, не може бути меншою, ніж раніше.

Ті ж особи, хто на 1 травня 2016 вже має необхідний пенсійний стаж, можуть вийти на заслужений відпочинок з пенсією, розрахованою за старими правилами.

Читайте також: РАДА ПРИЙНЯЛА ЗАКОН, ЯКИЙ ДОЗВОЛЯЄ ЖІНКАМ ВИЙТИ НА ПЕНСІЮ В 55 РОКІВ ЗА НАЯВНОСТІ СТАЖУ 30 РОКІВ

Нові можливості

Експерти переконані, що втрата статусу держслужбовця відкриває додаткові перспективи для людей, які залишаться працювати в органах влади. “По-перше, ті, хто погодиться продовжувати працювати на державу без статусу держслужбовця, не повинні будуть подавати обов’язкову декларацію про свої доходи та доходи сім’ї. Вони також отримують можливість підробляти в інших місцях, займатися бізнесом, що заборонено держслужбовцям”, – пояснює експерт групи з реформування публічної адміністрації реанімаційне пакету реформ Микола Виговський.

Загрузка...

Аналітики вказують на те, що позбавлення статусу держслужбовця кількох тисяч чиновників дозволяє сфокусувати реформу виключно на людях, які готові професійно займатися роботою в держапараті.

“Це дає можливість захищати від звільнення, навчати, підвищувати кваліфікацію посадових осіб, які будуть відбиратися за конкурсом на держслужбу. Щоб у разі реорганізації, політичних криз держава не втрачала цей людський капітал, а держапарат буде стабільно і професійно виконував свою роботу”, – вказує Віктор Тимощук.

Повернути назад

Разом з тим закон не передбачає створення системи, що допомагає адаптації тих, хто втратить статус держслужбовця і буде змушений звільнитися. Їм доведеться поповнити ряди безробітних. Це визнають і ті, хто лобіював прийняття нового закону. “У нас просто немає грошей, спеціальних програм і можливостей для перенавчання цих людей. Але ми змушені провести цю болючу реформу і залишити на держслужбі тільки кращих”, – наполягає Олена Шкрум.

Втім, не всім подобаються вступають в силу нововведення. У Верховній Раді вже зареєстровано два законопроекти про внесення поправок в новий закон. В одному пропонується повернути статус держслужбовця помічникам суддів, в іншому – помічникам народних депутатів.

“Це перш за все пов’язано з тим, що серед помічників-консультантів народних депутатів України багато високопрофесійних людей, які більшу частину свого життя віддали держслужбі. Тому необхідно дуже виважено поставитися до позбавлення їх цього статусу”, – наголошується в пояснювальній записці до законопроекту, внесеного групою народних депутатів з фракцій “Блок Петра Порошенка” і “Народний фронт”.

Джерело.

Реклама

Реклама

Реклама

Related Post

facebook